Chceš vyjet na Erasmus, ale nevíš jak na to? Nevadí! Teď se dozvíš vše, co potřebuješ, tak pojďme na to!
KAM VYJET?
Máš vysněnou zemi, kulturu, něco, kam tě to táhne a chtěl bys to poznat na vlastní kůži? Láká severská příroda, španělská siesta nebo italské těstoviny? Zároveň chceš načerpat zkušenosti ze studia v jiné zemi, zlepšit si cizí jazyky a poznat nové přátele?
Pokud i přes tyhle otázky nevíš, kam by ses chtěl vydat, na webu FAST VUT je seznam partnerských univerzit nebo mapa, kam se můžeš vydat. Můžeš hledat univerzitu i třeba podle tvého oboru, některé univerzity jsou zaměřeny více na vodohospodářské stavby, některé zase na dopravní stavby. I tento aspekt ti může pomoci se rozhodnout.
Pokud máš nějaké kamarády, kteří někam vycestovali, nebo budeš čerpat ze zkušeností jiných studentů, existuje například TATO stránka, kde se můžeš podívat na vyplněné dotazníky po absolvování Erasmu. Najdeš zde plno zajímavých informací i co se životních nákladů v dané zemi týče.
Já jsem se například vydala na Maltu, protože mi přišlo vtipný, že budu řikat, že jsem studovala betony na Maltě. A nakonec to bylo super!
VÍM KAM, CO DÁL?
Vkládat přihlášky bude možné, jakmile bude na webu zveřejněno datum přihlašování na výjezdy. Poté stačí vyplnit elektronicky přihlášku v intraportálu VUT. Následně počkáš na zveřejnění výsledků, které bývá zveřejněno na konci února. Zároveň jednou z podmínek pro vycestování je mít splněno: studijní průměr do 2,4 + splněné studijní povinnosti + příslušná jazyková zkouška odpovídající úrovně. Co se týče jednotlivých zkoušek cizích jazyků, ať už angličtina, němčina nebo španělština, vždy je vše přímo upřesněno na webu v sekci Termíny jazykových testů.
BYL JSEM PŘIJAT, CO TEĎ?
Gratulujeme! Už jsi úspěšně dokončil první část nutné dokumentace pro to, abys mohl vyjet. Teď už jen vybrat vhodné předměty, kterými se budeš v zahraniční zemi bavit! Nejsnažší je najít konkrétní web univerzity, vyfiltrovat si tvoje zaměření studia a potom předměty. Nezapomeň si web univerzity překliknout do angličtiny, někdy je to výrazně snažší. Pokud bys měl i přes hledání problém seznam předmětů najít, je zde často uvedena alespoň e-mailová adresa na koordinátora Erasmu na zahraniční univerzitě. Není tedy nic snažšího, než ho laskavě požádat, zda by ti nezaslal odkaz/přílohu nabízených předmětů pro Erasmáky.
Nezapomeň, že předměty, které si vybíráš, by měly souviset s tvým studiem na VUT. Samozřejmě pokud si chceš třeba zapsat 1 cizí jazyk, abys ho zdokonalil, je to v pořádku. Ovšem pokud studuješ stavební inženýrství a zapíšeš si jenom cizí jazyky, asi to není úplně vhodné a je dost možné, že ti to vedoucí ústavu neschválí.
Předměty se tedy zapisují do posvátného formuláře všech Erasmáků s názvem On-line Learning Agreement (OLA). Papírovou verzi vyplňuješ pouze pokud zahraniční univerzita nepodporuje OLA. Postup najdeš ZDE. Je nutné uvést veškeré informace týkající se tvé osoby, zahraniční univerzity a právě předmětů, které budeš studovat. Případně informace, zda jde o paralelní předměty na FAST, které budeš chtít uznat. Například máš mít v semetru, kdy bys zůstal na FAST matematiku, tak si jí zapíšeš na dané univerzitě a pokud má podobný sylabus, tak si ji můžeš nechat na FAST uznat a nemusíš ji po návratu již znovu absolvovat. Je dobré, aby jsi při sestavování OLA konzultoval předměty na zahraniční univerzitě s vedoucím oboru. Pokud máš On-line Learning Agreement úspěšně sestavený, nezbývá než ho nechat schválit, za FAST Ing. Karel Struhala, Ph.D. a následně koordinátorem zahraniční univerzity. Teď už zbývá po kompletním schválení On-line Learning Agreement vyplnit žádost o individuální studijní plán, kde uvedeš, jaké předměty zase navštěvuješ na zahraniční univerzitě, aby nebyl zkrátka problém s tím, že na FAST zůstaneš bez kreditů.
DOKUMENTY VYPLNĚNÉ, CO DÁL?
Při řešení všech dokumentů jsi stále ve spojení s naší referentkou pro zahraniční agendu Bc. Ludmilou Zelinkovou. Pokud si nevíš rady, nebylo ti něco dostatečně sděleno nebo si nejsi jistý, stačí se zeptat. Není ničím úkolem, aby student kvůli nevyplnění jednoho formuláře nevycestoval, ale pokud ti jsou informace poskytnuty a jsi pouze líný to dohledat a včasně odevzdat, je to na tvé vlastní triko.
Když máš vše řádně schváleno a odevzdáno, zbývá podepsat smlouvu na rektorátu VUT, o čemž jsi vždy dopředu informován. Jde o to, že na výjezd v rámci Erasmu, ti bude poskytnuto stipendium, jehož výše je pro jednotlivé země uvedena ZDE. Z tvé strany musí být ze smlouvy splněno to, že dosáhneš stanoveného množství kreditů za absolvované předměty na zahraniční univerzitě, které sis zapsal. Je proto vždy lepší, abys měl kreditů více, kdyby se ti náhodou nějaká zkouška nepovedla. Jde o to, že kde kdo by mohl vyjet na Erasmus, dostat stipendium a na školu se tak trochu vykašlat a neplnit předměty, což samozřejmě není cílem programu.
VŠE VYŘÍZENO, CO TEĎ?
Pakliže podepíšeš smlouvu na rektorátu, nezbývá ti nic dalšího, než se těšit na výjezd a koupit si letenku/jízdenku. Následně by bylo dobré řešit v nějakém předstihu ubytování. Většinou jsou samozřejmě k dispozici koleje, pokud to náhodou není tvůj šálek kávy, dá se sehnat i spolubydlení. Není na škodu zkusit třeba i nějaké Facebookové skupiny, často bývá v daných zemích dobrá základna Čechů/Slováků, kteří ti rádi s nějakými dotazy skrz fungování v zemi poradí, nebo tě odkáží na seriózní weby, kde můžeš vhodné ubytování sehnat.
Pokud máš ještě nějaké další dotazy, co nezazněly v našem minulém článku nebo si nejsi něčím jistý, můžeš napsat i jednotlivým VUT ambasadorům zemí, kde studenti již Erasmus absolvovali. Jistě ti rádi s tvým dotazem pomohou.