Kurzy a workshopy na únor a březen 2025
Rychlý přehled kurzů:
26.2. Efektivní studijní metody
5.3. Mindfulness na semestr i zkouškové
10.3. Míň stresu víc chillu při studiu
13.3. Osobní vize – Jak zhmotnit své směřování? (online)
19.3. Jak dopsat a obhájit závěrečnou práci
26.3. Burn out syndrom: Jak neztratit nadšení
26.2. Efektivní studijní metody
A. Lincoln – Dejte mi šest hodin na pokácení stromu a já strávím první čtyři broušením sekery.
Schopnost rychle a spolehlivě si osvojit důležité informace je zcela nezbytnou dovedností nejen ve škole, ale rovněž v osobním životě a zaměstnání. Přesto se ve školách procesu učení téměř nikdo nevěnuje a většina studentů se učí velmi nákladnou metodou pokusů a omylů.
Účelem tohoto kurzu je představení technik, které mohou studentům usnadnit studium a výrazně zlepšit zapamatování. Kurz se věnuje rovněž problematice prokrastinace (odkládání) a představí několik tipů, jak s ní bojovat.
Kurz se zaměří nejen na efektivní učební techniky a boj s prokrastinací, ale také na praktické využití umělé inteligence jako podpory při organizaci učení a zlepšení zapamatování.
Kurz je rozdělen do 2 dvou navazujících bloků.
Blok č. 1 – Příprava a zpracování učiva
V rámci úvodního bloku si představíme jednotlivé fáze procesu učení a budeme se věnovat základnímu nastavení podmínek pro optimální učení, zejména přípravě prostředí, práci s motivací a techniky, které nám mohou usnadnit učení vůbec zahájit a následně v něm pokračovat. Následně se seznámíme se základními principy pro zpracování informací a jejich přínosy pro snadnější pochopení a lepší zapamatování a vyzkoušíme si techniku pro efektivnější čtení.
Blok č. 2 – Zapamatování a učební strategie
Ve druhém bloku si nejprve představíme základní strategie pro zjednodušení a vizualizaci informací a následně se zaměříme na lidskou paměť a ukážeme si, co paměti pomáhá, jak a proč zapomínáme a jak si opakovat pro zajištění dlouhodobého zapamatování. Představíme si rovněž jednotlivé strategie učení a srovnáme jejich výhody a nevýhody.
Termín: 26. 2. 2025 14:30-18:30
Místo: prostory CVP (Fakulta chemická, 7. patro), učebna 7.15
Přihlásit se můžete ZDE.
5.3. Mindfulness na semestr i zkouškové
Je toho na tebe moc? V hlavě máš tisíc myšlenek a nemůžeš se soustředit? Chceš si chvilku vydechnout a zastavit se? Nebo jsi jenom zvědavý/á co je to mindfulness a k čemu ti může být? Dojdi se naučit něco nového, odpočnout si a načerpat inspiraci pro kvalitní odpočinek.
Mindfulness, (všímavost), znamená věnovat pozornost přítomnosti se zvědavostí, soucitem a přijetím. Na workshopu nalezneš kombinaci relaxace, vizualizace a všímavého mindsetu, což ti pomůže vychutnávat si i každodenní život, efektivně odpočívat a lépe zvládat zátěž studia.
Nečekej moc teorie, spíše si vyzkoušíš konkrétní techniky na vlastní kůži v bezpečí malé skupinky.
Workshopem tě provede psycholožka z PC ALFONS Mgr. Iva Hausková.
Přihlásit se můžete ZDE.
10.3. Míň stresu víc chillu při studiu
Máš pocit, že je toho na tebe hodně, tlačí na tebe deadliny anebo že furt těch úkolů neubývá? V hlavě se ti pořád honí nekontrolovatelně myšlenky, jsi nervóznější a zhoršil se ti i spánek? Přijď s tím něco udělat!
Na kurzu se dozvíš, jak:
- odhalit dlouhodobý stres,
- pracovat se stresem,
- předcházet pocitům zavalení prací či vyhoření,
- zklidnit se v akutním stresu.
Ukážeme praktické tipy a na vlastní kůži si budeš moci i některé techniky rovnou vyzkoušet.
Workshopem tě provedou psycholožky z PC ALFONS, Mgr. Eva Viktorinová a Mgr. Iva Hausková.
Přihlásit se můžete ZDE.
13.3. Osobní vize – Jak zhmotnit své směřování? (online)
Vytvoření osobní vize patří mezi klíčové nástroje osobního rozvoje. Pomáhá snižovat nerozhodnost a poskytuje odpovědi na otázku, čemu bychom chtěli ideálně věnovat čas svého života. Aktuální studie naznačují, že jednotlivci s jasně definovanou osobní vizí lépe překonávají životní překážky, mají vyšší motivaci, odolávají depresivním tendencím a zažívají více zaujetí v životě.Osobní vize je nástroj, který nám pomáhá být v životě spokojenější, cílevědomější a žít víc naplno.
Podle čeho poznáte, že jste úspěšní?
Odnesete si:
- nastartování vnitřní motivace,
- zvědomění si silných stránek a jak je využívat,
- snížit rozhodovací paralýzu,
- vytvořenou osobní vizi,
- znalosti jak ji zapojit do praxe
- a mnoho dalšího.
Přihlásit se můžete ZDE.
19.3. Jak dopsat a obhájit závěrečnou práci
Základní náplní workshopu je seznámit se se zásadami a úskalími psaní odborných textů a využitím nově vzniklé e-learningové podpory.
Workshop bude zaměřen:
- jak vytunit úvod a závěr práce
- na co si dát pozor – nejčastější pravopisně-gramatické problémy
- tipy k obhajobě
- jak na dobrou jazykovou prezentaci práce
Workshop bude zaměřen prakticky, a proto můžete očekávat i (snad) kreativní aktivity 🙂.
Psaní závěrečné práce je individuální záležitostí, a proto lektorky workshopu ocení, když jim pošlete tipy na to, v jaké fázi psaní se právě nacházíte, s čím aktuálně zápasíte a co by pro vás bylo užitečné, aby na workshopu zaznělo a čemu bychom se měli věnovat.
Lektorky workshopu Peťu a Verču můžete potkat v PC Alfons, kde se věnují práci se studenty se specifickými vzdělávacími potřebami.
Mgr. Petra Koukolová
Mgr. Veronika Klodnerová
Přihlásit se můžete ZDE.
26.3. Burn out syndrom: Jak neztratit nadšení
Jste dlouhodobě unavení, vyčerpaní, bez zájmu o dění okolo sebe? Přistihujete se stále častěji, jak se těšíte na konec dne či na víkend a v neděli jste zase nešťastní, protože se „to“ (tedy práce) kvapem blíží? Máte pocit, že přestože intenzivně pracujete, na výsledcích to není tolik vidět? Reagujete na Vaše okolí přehnaně a podrážděně nebo naopak vůbec? Pak možná patříte do rostoucí skupiny lidí ohrožených syndromem vyhoření, pro kterou je určen tento workshop. Anebo možná patříte do skupiny těch, kteří chtějí pracovat na jeho prevenci.
Cílem workshopu je interaktivním způsobem rozvíjet dovednosti, které umožňují předcházet syndromu vyhoření a/nebo hledat cesty, jak jeho následky zmírňovat.
Nejdříve si popíšeme příznaky syndromu vyhoření a odlišíme ho od jiných obtíží. Poté otestujeme svou odolnost vůči vyhoření, podíváme se na motivy a hodnoty, které jsou pro nás v našem pracovním světě důležité a které nás v naší práci kotví, a oprášíme naše vnitřní zdroje (radosti, kvality). Následně se zaměříme na možnosti prevence syndromu vyhoření a také na hledání účinných směrů či cest, jak jej řešit v rozvinuté fázi. Jedním z výstupů bude vytvoření si akčního plánu pro prevenci a/nebo zmírnění syndromu vyhoření.
Přihlásit se můžete ZDE.