Studium v zahraničí – otázky a odpovědi
Připravili jsme si pro Vás článek, který odpovídá na nejčastější dotazy studentů ohledně výjezdu do zahraničí v rámci programu Erasmus+. V článku se dozvíte, jak je to s prodloužením studia, kdy a kam můžete vyjet, nebo jak je to s náklady na pobyt v zahraničí.
V jakém předstihu bych se měl začít zajímat o studium v zahraničí?
Pro jednotlivý školní rok bývá 1. kolo výběrového řízení v lednu, uzávěrka přihlášek bývá v únoru a výsledky jsou zveřejněny na začátku března. Pro tento školní rok 2021/2022 je ještě aktuálně vyhlášeno 2. kolo výběrové řízení, kde je možné vkládat přihlášky už od 1.9.2021 do 8.10.2021 do 24:00. Výsledky budou zveřejněny 22.10.2021. Veškeré informace můžeš najít ZDE. Zároveň proběhne 21.9.2021 v 15 hodin na MS Teams informační schůzka, stačí se připojit pomocí kódu si8ieok.
Kdy mohu vycestovat? Mohu hned po dokončení 1. ročníku?
Musíš mít splněný minimálně 1. ročník studia a zároveň musíš být zapsán do bakalářského, magisterského, navazujícího magisterského nebo doktorského studijního programu.
Co musím splnit, pokud se chci přihlásit na zahraniční pobyt?
Musíš mít řádně splněny studijní povinnosti dané Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, dále dle směrnice děkana č. 13-2005. Také bys měl disponovat dobrou znalostí cizího jazyka. Další podmínky můžeš najít v Intranetu nebo na stránkách FAST.
Jak je to s plněním předmětů? Je opravdu reálné na zahraničních školách najít předměty, které by mi byly uznány a nemusel bych prodlužovat studium, nebo si semestrální předměty přesunul do jiných semestrů?
Každá univerzita má jiný systém vyučování i skladbu předmětů. Můžeš si samozřejmě najít univerzitu, kde najdeš spoustu podobných předmětů těm na FAST, ale není to pravidlem. Pokud si prodloužit studium nechceš, je samozřejmě na místě najít takovou univerzitu, která bude mít předměty co nejbližší.
Vždy je dobré na stránkách zahraniční univerzity najít daný předmět a projít osnovu výuky a podívat se, zda koresponduje s výukou předmětu na naší fakultě. Zároveň pak před odjezdem navštívit garanta předmětu, který bys chtěl uznat, a individuálně se domluvit. Po návratu pak po tobě bude vyžadovat ukázku projektů nebo jiných studijních prací, které jsi na zahraniční univerzitě plnil. Pokud bude ale obsah odlišný od toho na FAST, je nutné si předmět znovu splnit. Pokud např. vyjedeš pouze na jeden zimní semestr a v letním by sis chtěl předmět, který ti nebyl uznán splnit a je v LS vyučován, můžeš si ho zapsat a splnit v tomto semestru. Pozor na to, že ne vždy jsou všechny předměty vyučovány oba semestry.
Pokud nechci prodlužovat studium, je pro mě výhodnější stáž nebo Erasmus?
Když si najdeš takovou univerzitu, která bude plně substituovat předměty na FAST a předměty ti budou uznány, je pro tebe vhodnější studijní pobyt Erasmus+ pobyty. Pokud chceš načerpat spíš zkušenosti z praxe a nevadí ti si prodloužit studium, můžeš využít právě program Erasmus+ stáže.
Je možné domluvit spolupráci a možnost studia s univerzitou, která není ve výběru?
Ano, jedná se o výjezd v rámci programu Free Movers. Student si hledá přijímající univerzitu eventulně organizaci sám, přičemž finanční prostředky jsou diferencovány podle životních nákladů v jednotlivých zemích. Více informací o tomto programu najdeš ZDE.
Nemám moc dobrou angličtinu. Je to problém, nebo se naučím jazyk tam?
Aby ses na škole dorozuměl a pochopil v předmětu danou látku, musíš jazyk ovládat. Podmínkou pro výběr do programu Erasmus navíc musíš složit zkoušky z angličtiny na úrovni B2, na kterou se můžeš připravit v rámci volitelných předmětů na fakultě. Pokud jazyk ovládáš, nemusíš si cvičení zapisovat, ale můžeš se přihlásit rovnou ke zkoušce. Víc informací najdeš na stránkách Ústavu společenských věd FAST.
Vystačí mi stipendium na pokrytí nákladů v zahraničí, nebo musím mít našetřeno?
Výši finanční podpory pro jednotlivé země najdeš aktualizované pro aktuální školní rok ZDE. Je nutné si uvědomit, že stipendium má vyrovnat životní náklady na studium mezi Českou republikou a zemí, kam se rozhodneš vyjet. Záleží tedy i na tom, jaké ubytování si seženeš, zda preferuješ koleje nebo spolubydlení, a jaký máš životní standard. Jde potom i individuálně zažádat ještě o finanční podporu z důvodu svého socioekonomického znevýhodnění, což je taktéž uvedeno v podmínkách účasti.
Pokud jsi v článku nebo na stránkách fakulty nenašel odpověď na některou ze svých otázek, zkus kontaktovat přímo ambasadory mezinárodních mobilit VUT, kteří ti rádi na dotazy o jednotlivých univerzitách a zkušenostech z dané země odpoví. Případně navštiv třeba pro inspiraci stránky Go International With BUT na Instagramu či Facebooku, kde mimo jiné najdeš i povídání od ambasadorů VUT, kteří vycestovali ať už v rámci Erasmu pobytu, nebo zahraniční stáže.