Jak pořídit notebook na výšku? Poradíme.
Stavební obory jsou specifické hojným využitím velice různorodého softwaru (programů) pro projekci, výpočty, matematické modelování a všemožné další aplikace. V tomto článku Vám poradíme, jaký software se na Fakultě stavební používá, jaké zařízení potřebujete a jak jej využijete. Pokud už notebook vlastníte, nesplňuje specifikace programů níže a nejste si jistí, jestli vám bude pro studium stačit, nebo máte jiný dotaz tímto směrem, napište e-mail na adresu jakub.gulec@vut.cz a do předmětu uveďte “FAST notebook”. Ve své praxi jsem sepsal podrobný článek, Jak vybrat notebooku na webu arecenze.cz. Pokud zdroj využijete, zaměřte se hlavně na kategorii herních notebooků.
Předně nutno upozornit na fakt, že všechen software je dostupný v Knihovnickém Informačním Centru (KIC) na půdě fakulty. Pro studenty jsou zde připraveny výkonné pracovní stanice, které splňují všechny nároky pro využívané programy. Studium má být dostupné všem, vlastní výkonný notebook nebo počítač tedy není nutností. Většina studentů však zpracovává výkresy přes noc a tím pádem na kolejích / na bytě vlastní výpočetní techniku mají. V průběhu pandemie Covidu byl přístup do KIC omezen, bohužel nemůžeme slíbit, že tato situace znovu nenastane.
Důležité je také vědět, že jsou obory, na kterých se zpracovává výkresů více, než na oborech jiných. Jasným kandidátem na rande s AutoCADem po nocích je obor Pozemní stavby. Ostatní obory využívají výkresy v menší míře, nicméně setkáte se s nimi, ať zvolíte obor kterýkoli. Výjimkou jsou obory Stavebně materiálové inženýrství a Management stavebnictví. Tyto obory tvoří výkresy v minimální míře.
Jaké programy používáme?
Ať už zvolíte studijní program/obor jakýkoli, setkáte se při skládání zápočtů s nejedním prapodivným programem, který se Vám stane při správném použití věrným přítelem. Čím dále budete postupovat studiem, tím častěji se zápočet bude skládat z odevzdání komplexního projektu. Po většinu studia vám nebude nikdo vnucovat konkrétní software, nicméně s AutoCADem se setkáte určitě. Níže se zaměříme na nejčastěji používané programy a jejich požadavky na hardware.
Autodesk AutoCAD / Civil 3D
Naprosto elementárním softwarem, se kterým se setkáte jak při studiu, tak v praxi, je programové prostředí AutoCAD.
Požadavky na hardware:
- Operační systém: 64-bit OS (Windows nebo iOS)
- Procesor: Procesor: Intel Core i5 (8th gen. a novější), AMD Ryzen 5 (4th gen. a novější)
- RAM: 8 GB (lépe 16 GB)
- Místo na disku: 7.0 GB+ SSD
- Grafická karta: pro základní sestavy vystačí integrovaná, pro větší soubory a 3D grafiku je vhodná dedikovaná GPU se 4 GB paměti a více.
- Monitor: minimální rozlišení 1 920×1 080 (monitory do 20″, pro větší vyšší rozlišení).
Autodesk Revit
Autodesk Revit je aplikace zaměřená na stavební inženýry a architekty a podporuje nejen CAD grafiku, ale také přístup k BIM. Umožňuje promítání a práci v 3D prostoru. Tento software, nebo program Graphisoft ArchiCAD pravděpodobně využijete, pokud cílíte na Pozemní stavitelství nebo Architekturu.
Požadavky na hardware:
- Operační systém: 64-bit OS (Windows)
- Procesor: Intel Core i5 (8th gen. a novější), AMD Ryzen 5 (4th gen. a novější)
- RAM: 8 GB (doporučujeme 16 GB)
- Místo na disku: 30.0 GB+ SSD
- Grafická karta: dedikovaná se 4 GB paměti a více.
- Monitor: minimální rozlišení 1 920×1 080 (monitory do 20″, pro větší vyšší rozlišení).
Graphisoft ArchiCAD 25
ArchiCAD je aplikace zaměřená na stavební inženýry a architekty a široce využívý práci ve 3D prostoru, předdefinované knihovny prvků a celou řadu moderních funkcí podporujících BIM. Svým využitím a vlastnostmi je na stejné úrovni jako Autodesk Revit.
Požadavky na hardware:
- Operační systém: 64-bit OS (Windows 10 nebo iOS 10.13 a novější)
- Procesor: Procesor: Intel Core i5 (8th gen. a novější), AMD Ryzen 5 (4th gen. a novější)
- RAM: 8 GB (doporučujeme 16 GB)
- Místo na disku: 15.0 GB+ (silně doporučujeme SSD)
- Grafická karta: dedikovaná se 2 GB a více (doporučujeme 4 GB a více).
- Monitor: minimální rozlišení 1 920×1 080 (monitory do 20″, pro větší vyšší rozlišení).
Lumion
Jako student architektury nebo pozemního stavitelství se pravděpodobně setkáte také se snahou vytvořit pro svůj semestrální nebo závěrečný (bakalářský, diplomový ….) projekt vizualizaci. Na Fakultě se již nějakou dobu využívá také programu Lumion, který by se svým programovým prostředím dal přirovnat k moderní hře. Výstupy z něj jsou však velice profesionální a téměř nerozeznatelné od fotografií. Jedná se však o software náročný na výpočetní výkon.
Požadavky na hardware:
- Operační systém: 64-bit OS (Windows 10)
- Procesor: Procesor: Intel Core i5 (9th gen. a novější), AMD Ryzen 5 (4th gen. a novější)
- RAM: 16 GB
- Místo na disku: 20.0 GB+ SSD
- Grafická karta: NVIDIA RTX 2060 (mobile) a silnější (např. RTX 3060, RTX 3060 Ti,…)
- Monitor: minimální rozlišení 1 920×1 080 (monitory do 20″, pro větší vyšší rozlišení).
Potřebuji notebook na přednášky, výkresy budu dělat v KICu. Asus E410MA-EK016TS.
Tento notebook se vleze do přívětivé hranice 6000 Kč. Za odměnu dostanete skutečně lehký notebook, který se vleze do batohu, kabelky nebo pouzdra a vydrží nabitý i 12 hodin. V dané cenové kategorii však nelze předpokládat, že bude použitelný pro jiné než kancelářské programy. Solidně vyhoví požadavkům na přehrávání filmů a brouzdání na internetu.
Notebook do 17 000 Kč. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82EY006NCK.
Základní výkon za základní obnos financí. Takto by se dal označit uvedený notebook. Splňuje základní požadavky pro všechny uvedené programy mimo Lumion. Poslouží také pro brouzdání internetu, přehrávání filmů a základní hraní her.
Notebook do 28 000 Kč. Acer Nitro 5 NH.QB2EC.002.
Tento notebook patří již mezi ty, které si poradí i s mírně náročnějšími sestavami ve všech uvedených programech a se základními vizualizacemi v programu Lumion. Rozchodíte na něm také modernější hry na vyšší detaily. Jedná se o zlatou střední cestu, pokud za notebook nemůžete/nechcete utratit příliš peněz, ale zároveň si potrpíte na slušný výkon.
Notebook do 35 000 Kč. Asus G513QM-HN105T.
Pokud plánujete na počítači řešit velké projekty, používat simulační programy nebo je vaší oblibou hraní her, nezklame vás toto zařízení. Do 35 000 totiž dostanete notebook vybavený sice stejnou grafickou kartou, jako model výše, ale mnohem výkonnějším a efektivnějším procesorem.
Notebook do 46 000 Kč. Acer Predator Helios 300 NH.QATEC.009.
Pokud chcete od notebooku vysoký výkon, který si poradí s nejmodernějšími hrami, svižně pracuje se všemi uvedenými programy a nedělá mu problémy pracovat ve více programech na mírně složitějších sestavách současně, pak je tento notebook dobrou cestou. Jeho cena je však již poměrně vysoká.
Pár slov na závěr.
Všechny uvedené notebooky byly vybírány dne 10. 7. 2021 a po určité době se nabídka prodejců může lišit. Jedná se tedy o ilustrativní příklady, pevný bod ve vesmíru, od kterého se je možné odpíchnout. Vlastníte starší notebook a rádi byste jej využili, je však již pomalejší?
V případě větších zařízení (zpravidla ne notebooky lehčí než 1,5 kg) je často možné notebook upravit. Pokud máte v notebooku pevný disk (HDD) a vyměníte jej za SSD, výrazně to váš počítač urychlí. Pokud máte v notebooku 4 nebo 8 GB RAM, rozšíření na 8 nebo 16 GB vám pomůže nerušeně počítač používat. Ve většině aplikací však rozšíření na více než 16 GB RAM nemá význam. Jestli je upgrade možný se dozvíte na internetu, nejlépe na stránkách výrobce. Ke každému notebooku lze stáhnout technický list, který obsahuje možný seznam součástí pro daný model. Stačí vyhledat v systémových informacích typ zařízení a poradit se se strejdou Googlem. Pokud nejste počítačů znalí, vylepšení vašeho zařízení nechte odborníkům.
Ke každému notebooku s výkonnější grafickou kartou rovněž důrazně doporučujeme zakoupit chladící podložku. Osobně preferuji chladící podložky z kovu a s odnímatelnými ventilátory (velká výhoda při převozu zařízení). Chladící podložka pomůže zvýšit životnost vašeho zařízení a v horkých letních měsících také jeho výkon. Pokud se vám notebook i přesto přehřívá (poznáte to pokud mu při využívání výrazně klesá výkon), doporučujeme notebook reklamovat. V případě, že již není v záruce, může pomoct vyčištění chladiče (na mřížce se usazuje prach) a přepastování procesoru a grafické karty. Pro tyto účely rovněž doporučujeme kontaktovat odborníky na servis.
Nepotřebujete počítač převážet a máte kam dát počítač (desktop)? Neváhejte. Notebooky nikdy nebudou dosahovat výkonů, jako stolní PC. Na stejný výkon, jaký má kterýkoli notebook se se stolním počítačem dostanete za 60-75% ceny notebooku. Stolní počítače mají také výrazně vyšší životnost a možnost vylepšení, a tedy i udržovat tempo s nárůstem požadavků na výkon v průběhu času.