Královská debata
Druhý ročník královské debaty, kde se sejdou všichni kandidáti na krále i královnu Majálesu se letos konal na Fakultě stavební v reprezentačních prostorách auly. Potkaly se všechny čtyři kandidátky na královnu Majálesu, Kristýna Šintajová za VUT, Sabina Szábo za MENDELU, Míša Nosková za MUNI a Renata Pleskačová za VFU. Dále se zúčastnili i jednotliví kandidáti na krále a to Jan Jílek za VUT, Pavel Malík za MENDELU, Ladislav Koubek za MUNI a Ondřej Hable za VFU.
Důležitou součástí debaty byli i porotci, a to vítězové krále a královny Majálesu 2018 – Dominika Smrčková (VFU) a Jan Kryčer (MENDELU). Dalšími hodnotiteli byli za jednotlivá odvětví týkající se života v Brně, David Michalík za VUT jako koordinátor studentských aktivit, Natálie Antalová za Studentské Brno a Eliška Matyášová jako zástupce Majálesu. Celou debatou prováděl Stano Čaban, ambasador Studentského Brna.
V prvním bloku se všichni kandidáti společně, ve dvojici za dané univerzity představili a přiblížili své projekty na Studentské Brno všem posluchačům.
VUT – semestrální jízdenky
MUNI – Brno srdcem
VFU – hejBem Brnem
MENDELU – chill and study
Druhý blok se týkal názorů kandidátů na dané otázky a dle okruhů, které se předem určily.
Posluchači vždy rozhodli na kterou ze dvou otázek budou kandidáti odpovídat.
První otázka zněla:
Co si myslíte o 75% slevě na jízdné pro studenty a seniory.
První odpovídající byla královna za (MUNI), jako studentka je za tuto slevu ráda a vidí ji pozitivně nejen pro studenty, ale i pro seniory.
Za (MENDELU) královna odpověděla tak, že by raději dané peníze ušetřila na nějakou jinou věc a podpořila tak ty části, kde peníze chybí.
Slovo si vzal i král (VUT) a vyjádřil svůj názor na možné potencionální využití peněz na jiném místě a to například vložit tyto peníze do školství, kde dle něj opravdu chybí.
Král (VFU) vzal otázku z ekologické stránky, studenti méně jezdí automobily a více využívají mezi městskou hromadnou dopravu, což je rozhodně krok dopředu.
Pavel za (MUNI) souhlasil s ekologií, každopádně by slevu nerušil, ale snížil na cca 40 – 50% (nyní to je 75%), pořád by to byla znatelná sleva a přitom by se i ušetřilo na něco jiného.
Král (MENDELU) poukázal na volby a zisk studentů na svou stranu při zařazení tohoto bodu do kandidatury pana Babiše, každopádně za něj studenti mají dost peněz na to, aby si cestu uhradili v plné výši sami a dalo by se na tomto ušetřit a peníze využít jinde a lépe.
Královna za (VUT) podotkla, že studenti i důchodci budou od teď proti tomu, aby se slevy zrušili, pokud dojde ke krizi, tak kde se ty peníze vezmou? Za ni by se tedy mělo spíše šetřit.
Renča za (VFU) doplnila, že díky této změně mají studenti tuto znatelnou slevu i přes prázdniny, což dříve nebylo.
Druhou vybranou otázkou byla:
Jak se podle vás lze rozhodnout, kterým novinám, či deníkům budeme věřit a kterým ne? Jaký je váš názor na mediální výchovu ve školství a jak můžeme bojovat proti fake news?
Pavel (MENDELU) si myslí, že je třeba si hodně hledat informace sám a udělat si hrubý obraz co je a co není pravda. Nezávislých médií je opravdu málo, 70% tiskovin vlastní pan Babiš a proto je nemůže brát zcela vážně.
Laďa (MUNI) mluvil o formách,odkud se k nám informace dostávají. Každou zprávu si ověřuje dle zdrojů, hledá původy obrázků a videa na youtube ověřuje také. Mediální výchova není ve školách nutně zařazená, jedná se o velkou výzvu dnešní doby a všude by ji zavedl povinně.
Kika (VUT) by věřila médiím, které jsou podložené např. DVTV. Snažila by se nešířit falešné informace a nevěřila by všemu.
Sabča (MENDELU) poukázala na to, že né každý je vzdělaný ve všech oborech. Lidé často řeknou, já jsem slyšel, já jsem četl a takový člověk může lehce věřit všemu.
Sabča (MUNI) vzpomněla na zkreslování informací.Ráda by, aby velká média zaujaly postoj pravdivých informací. Větší váhu dává většina lidí státním médiím, která by se nad sebou měla zamyslet a podávat vše objektivněji.
Jan za (VUT) věří svému úsudku a informace si ověřuje a zjišťuje i u jiných, rád si vše prověřuje nejlépe osobně. Za něj se mládež vychovává na internetu a to není dobrá cesta. Youtubeři jsou nyní páteří dětí a stejně tak celebrity. Děti pak mají zkreslenou představu o tom co je správně.
Ondra (VFU) si myslí, že by se měl všude udávat důvěryhodný zdroj a Česká televize by měla být nestranná, což se podle něj moc neděje. Největší problém vidí v důchodcích, kteří si nemohou sami ověřit informace a nemají na to schopnosti. Sám rád sleduje politické debaty a názory lidí, kdo co řekl živě a osobně, zejména pak živé přenosy.
Padl i dotaz z poroty od Elišky, která se zeptala Jana z VUT.
Youtuberům jde hlavně o sledovatele, jak by jsi ovlivnil obsah youtuberů?
Dle Jana vše začíná u rodičů, kteří by měli předat dětem soudnost. Myslí si, že stávající youtubery úplně převychovat nejde, tam by pomohlo vlastní svědomí, například jako youtuber Kovy, který se věnuje osvětě a šíří informace o možnosti ověřování informací na internetu apod…
Dále byly položeny dotazy z videa od rektorů za jednotlivé univerzity. VUT odpovídalo první a oba kandidáti si vylosovali rektora Masarykovy univerzity.
Otázka zněla, co byste obětovali pro své studium, pro svou školu? Například uřízli si nohu, žili v chudobě?
Jan si myslí, že věnoval studiu hrozně moc času a to je dle něj to nejcennější co máme. Dále jsme často darovali i své zdraví, což je velmi vysoká oběť. Stále neví jestli si vybral správné obory do svého života, každopádně by byl rád, kdyby bylo více zavedeno praktické učení na místo sezení v učebnách.
Kika by obětovala klidně celý život, protože díky své škole poznala svou nejlepší kamarádku hned první den nástupu na FCH. VUT byl její záložní plán a nikdy by toto rozhodnutí už neměnila, protože Brno a VUT ji změnilo život.
Třetí blok byl věnován dotazům z publika a poroty.
Celou debatu vládla přátelská nálada, kandidáti i jejich družiny se navzájem podporovali. V letošním roce mají hodnotící opravdu těžké rozhodování, kdo by se měl stát novým králem a královnou Majálesu za Brno.
Hlasovat za Krále Jeníčka můžete ZDE:
https://brno.majales.cz/kral/honza-1/
Za Královnu Kiku ZDE:
https://brno.majales.cz/kralovna/kika/
