SKAS FAST VUT
  • Zařizujeme
  • O nás
  • Výsledky voleb
  • Členové
  • Zasedání 2020/2021
    • Zasedání 2019/2020
    • Zasedání 2018/2019
  • Blog
    • Historie
  • Partneři
  • Příručka prváka
  • Přihláška ke studiu
  • Koronavirus
  • EN
Plastic Crystal – útulny s příběhem
15. 8. 2019

Plastic Crystal – útulny s příběhem

Tereza Rochlová

Každý rok se zapíše na Fakultu stavební spousta studentů, kteří mají své vize a plány do budoucna. Většina z nich se pomalu blíží tomu, co chtějí dělat a někteří to ví už dávno. Mezi studenty s chutí budovat a vymýšlet nové věci patří i tři kluci, kteří studují na Ústavu architektury. Marco Aulisa, Štěpán Macek a Ondřej Venclík jsou teprve ve třetím ročníku a už jim za podpory vedení fakulty a SKAS FAST roste první prototyp jejich projektu – Plastic Crystal – přímo v prostorách Fakulty stavební. 
Jak to s jejich projektem bylo jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

Marco Aulisa, Štěpán Macek a Ondřej Venclík.

Co to vlastně Plastic Crystal je?

Primárním cílem projektu je vypořádání se s plastovým odpadem, který se hromadí všude kolem nás. Jedná se o odpad volně odhozený v našich lesích. Druhým problémem, který chceme řešit, je nedostatek útulen pro krátkodobý pobyt v lesích. Tak vznikl Plastic Crystal. 
Plastic Crystal využívá maximální potenciál půdorysné plochy, aby se zde skloubil režim pro denní i noční potřebu a zároveň se do něj vešlo co nejvíce lidí. Dispozičně je rozdělen do dvou částí. V přízemní části se nachází dvě lavice se stolem. Při sklopení stolu a vytažení desek do roviny lavic zde mohou nocovat až 4 osoby. Další 3 osoby se vyspí v 2. nadzemním podlaží, kam lze vystoupat po žebříku. Interiér je jednoduše sjednocen dřevěnou překližkou.

Koho to napadlo a jak? 

Asi před rokem jsme s kolegou Štěpánem Mackem řešili tento projekt ve svém volném čase. Velmi se nám líbilo, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven a navíc pomáhá čistit přírodu. 
Nese na sobě víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu!
Nový stavební materiál – recyklovaný a znovu využitý plast.

Proč plast? Z čeho přesně je stavba složená? Jak volíte materiály?

Základní surovina, plast, která je jedním z pilířů projektu, je prakticky zadarmo. Po jednorázovém použití se z plastů stává odpad a ztrácí jakoukoliv hodnotu. My se snažíme tomuto materiálu budoucnosti vrátit jeho důstojnost. Proto jsme si vybrali formu krystalu, který je pro svoji vytříbenou formu známý.
Na nosnou dřevěnou konstrukci je z interiéru přidělaná dřevěná překližka a z exteriéru je to opláštěné deskami z recyklovaného plastu. Pro výrobu těchto desek jsme si zvolili polypropylen pro svoje vlastnosti. Při zpracování není křehký jako PET a je ho pořád velké množství.

Plastic Crystal – návrh.

Kde by měly tyto speciální recyklované stavby stát?

Tyto krystalové stavby mohou vytvářet i celou kolonii v přírodě. Chceme je umisťovat na frekventované turistické trasy. Vyvíjíme již i nosné prvky čistě z plastu a chceme v budoucnu celou konstrukci dělat jen z plastového odpadu.

Jak jste se dostali až ke stavbě na půdě fakulty? Kde přesně stavba bude a proč?

Jako studenti architektury na stavárně jsme předurčeni k tomu být průbojní a svojí vytrvalostí se nám povedlo stavbu projektu na fakultě prosadit. Samozřejmě bez ochotných zaměstnanců, studentské komory FASTu, které jsme projekt představili jako prvním a oni nás odkázali dál a bez vynikajícího vedení pana děkana prof. Ing. Miroslava Bajera CSc. a pana tajemníka Ing. Oldřicha Šašinky, MBA by se to neuskutečnilo. 
Plastic Crystal stojí na zeleném prostranství u vysokého smrku před budovami E2 a E1. Toto okolí se nám pro stavbu zdálo nejrozumnější. Rozhodně ho nepřehlédnete!

Jaký je cíl projektu na půdě FASTu?

Naším cílem, v rámci stavby na půdě školy, je ukázat zejména studentům, ale i široké veřejnosti, jakým způsobem se dají novodobě navrhovat krátkodobé, jednoduché útulny a jak se může využít plast jako stavební materiál. Tímto docílime jedné z možností využití plastového odpadu. V neposlední řadě se jedná i o propagaci naší fakulty ve stavebně technických a architektonických oborech a využití exponátu v rámci výročí 120 let od vzniku naší fakulty.

Jaké jsou náklady na stavbu jednoho Plastic Crystalu?

Jediné náklady zde tvoří dřevo a spoje konstrukce, přibližně dvacet tisíc korun. Plast je odpadní materiál, který se získá prakticky zadarmo. Je ale potřeba pro něj zázemí strojů na zpracování, které právě dokončujeme.

Kdy plánujete dokončení? Kolik času vám jedna stavba zabere? 

Stavbu plánujeme dokončit v první polovině září. Vzhledem k tomu, že se na tomto prototypu vše učíme a nechceme nic ponechat náhodě, tím pádem nám stavba zabere více než jeden měsíc. Jsme si ale jistí, že na dalším Plastic Crystalu strávíme nanejvýš polovinu tohoto času.

Chcete něco vzkázat čtenářům? Hledáte třeba sponzory?

Chtěli bychom, aby byl plast chápán stejně jako sklo nebo papír. Je potřeba si uvědomit, že pokud tento materiál nezačneme pořádně recyklovat, může to být pro nás do budoucna obrovský problém. Proto by měl každý začít sám u sebe. Nejlepší je omezit jednorázové plasty. Pokud se omezí jejich výroba, je to ta nejlepší varianta recyklace ze všech. 
Co se týče sponzorů, určitě se tomu nebráníme, naopak budeme rádi za jakékoliv nové spolupráce a kontakty. Stejně tak budeme rádi, když nás lidé začnou sledovat na sociálních sítích, aby se toto myšlení co nejvíce rozšířilo. Je to pro dobrou věc.

Děkujeme Marcovi, Štěpánovi a Ondrovi za poskytnuté informace. Přejeme hodně úspěchů při realizaci dalších útulen.

Kurz nejen na prázdniny Prvákoviny – FAST VUT vol.3

Related Posts

Webináře na březen 2021

FASŤÁK, Kurzy

Webináře na březen 2021

VUT v Brně opět hostuje největší studentskou technickou soutěž v Evropě

FASŤÁK, Události

VUT v Brně opět hostuje největší studentskou technickou soutěž v Evropě

Rozhovory z vejšky – Pavel Schmid

FASŤÁK, Rozhovory

Rozhovory z vejšky – Pavel Schmid

Články

  • Webináře na březen 2021
  • VUT v Brně opět hostuje největší studentskou technickou soutěž v Evropě
  • Rozhovory z vejšky – Pavel Schmid
  • Rozhovory z vejšky – Miroslav Bajer
  • Vizualizace ze šuplíku na Alma Mater
  • Reprezentační ples FAST VUT – Kompenzace za zakoupené vstupné
  • Den boje za svobodu a demokracii
  • Kurzy a workshopy na listopad 2O2O
  • Erasmus v době kovidové
  • FASTfest, po stopách fakultního festivalu
  • Rozhovory z vejšky – Jindřich Woytela
  • Jak pořídit notebook na výšku? Poradíme.
Copyright © 2018 Studentská komora AS FAST VUT v Brně, Jakub Gulec & Karolína Jakubíková
Všechna práva vyhrazena

STAŇ SE HRDINOU!

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím