Co by měl FASTer vědět?
Kolik potřebuji kreditů? Kde najdu svůj rozvrh? Jak si přihlásím angličtinu? Jaké jsou volitelné předměty?
Všechny odpovědi najdeš tady! Tak neváhej využít Ctrl+F 😉
PRO NOVÁČKY
Kde najdu informace spojené s výukou, termíny, výukovými materiály, rozvrhy včetně informací spojenými s celým VUT – Koleje, stravování, průkazy, stipendia?
Intraportál VUT – vutbr.cz/intra; vutbr.cz/studis
Kde najdu nejdůležitější informace?
Na stránkách fakulty jsou nejaktuálnější informace. Pro větší přehled doporučujeme sledovat Instragram nebo Facebookové stránky naší fakulty. Lze navštívit referentky na Studijním oddělení, a také navštívit studijní poradenství (každá druhá středa v měsíci), kterého se účastní proděkan pro studium a vedoucí Studijního oddělení.
Kde najdu důležitá data pro semestr?
Vše najdeš v časovém plánu studia, který se aktualizuje každý rok 1. září.
Jak se dostanu do jednotlivých budov FAST VUT? Kde je budova Z?
Ve vestibulu budovy A (hlavní budova – ulice Veveří) je plánek areálu. Případně na stránkách fakulty v plánech budov si můžeš vyhledat učebny podle názvu místností z rozvrhu.
Jaký je rozdíl mezi cvičením a přednáškou?
Cvičení u nás na fakultě bývají povinná a kontroluje se tam docházka. Hned v prvním cvičení tě vyučující seznámí s podmínkami, které musíš splnit k úspěšnému složení zápočtu. Většinou to bývá pravidelná docházka, splnění zápočtového testu (někdy jich bývá víc již během semestru), popřípadě odevzdání nějakého projektu či příkladů. Termíny zápočtu či klasifikovaného zápočtu se zpravidla vypisují v posledním týdnu semestru před zkouškovým obdobím – v zápočtovém týdnu. Studenti se k vypsaným termínům zápočtů přihlašují prostřednictvím svého účtu na Intraportálu VUT ve STUDISu. Zápočet je nutné získat nejpozději do konce zkouškového období semestru, v němž je předmět vyučován. Je-li předmět zakončen zápočtem a zkouškou, je získání zápočtu nutnou podmínkou pro konání zkoušky. Pokud student u tohoto předmětu nezíská zkoušku, získaný zápočet se v dalším roce neuzná a musí být vykonán znovu.
Přednášky povinné nejsou, ale někteří vyučující si kontrolují docházku. Studenti, kteří chodí pravidelně na přednášky dostávají většinou možnost absolvovat zkoušku hned v prvním termínu, což mívá plno výhod. Zkoušky (řádné i opravné) konají studenti zpravidla ve zkouškovém období semestru, ve kterém je předmět uveden ve studijním plánu. Vyučující mají povinnost vypisovat termíny zkoušek 14 dní před samotným konáním zkoušky. Studenti mají možnost opakovat zkoušku 2 x za akademický rok (řádný a opravný termín), ale existuje výjimka – na 2 tebou zvolené zkoušky za semestr můžeš opakovat zkoušku 3 x. O druhu zkoušky (písemná, ústní, kombinovaná), případně o pořadí jednotlivých částí zkoušky, rozhoduje garant předmětu. U kombinované zkoušky (písemná a ústní) je konání druhé části zkoušky podmíněno úspěšným konáním první části zkoušky.
Podávají si prváci zápisový list?
Studenti prvních ročníku si zápisový list netvoří. Tvoří jej až od 2. ročníku bakalářského studia.
Kdy si prváci tvoří rozvrh?
Studenti prvních ročníků bakalářského studia si rozvrh sami netvoří, je jim přidělen. Ve volném přihlašování si jej mohou upravit.
Jak je to s povinnou literaturou pro prváky?
Vyučující během prvního cvičení a přednášky oznámí, které učebnice a skripta potřebuješ nebo Ti doporučí, která literatura Ti může pomoci úspěšně zvládnout zkoušku. Někdy je nutné mít podklady již na první hodinu, v tom případě najdeš informace v poznámce pod rozvrhem. Skripta a učebnice lze zakoupit ve Skriptárně přímo na naší fakultě (budova A, ulice Veveří – místnost A132 vedle bufetu), nebo si je můžeš zapůjčit v KICu. Pokud chceš ušetřit, lze si učebnice odkoupit od starších studentů (na toto doporučujeme skupiny na FB: Prváci FAST VUT 2017-2022), ale pozor, někteří vyučující vyžadují, aby byla učebnice nová a nepopsaná.
Budou mít prváci imatrikulaci?
Letošní imatrikulace a instruktáž o studiu spojenou s poučením o BOZP, PO a o nakládání s chemickými látkami a přípravky se konají … DATUM BUDE VČAS UPŘESNĚNO.
Kdy si prváci vyzvedávají ISIC?
Jakmile je ISIC či průkaz studenta hotový, můžeš si ho vyzvednout na Studijním oddělení. Bývá to v prvních dnech semestru, informace najdeš na Intraportálu v záložce Průkazy.
Jak se připojím k fakultní WIFi?
Návod pro Android najdeš ZDE a pro iPhone ZDE.
Všechny návody, jak se připojit k síti eduroam, má KIC na svých stránkách ZDE.
Najdu někde informace o ERASMU?
Souhrnné informace najdeš v našem článku CHCI VYJET NA ERASMUS!, který postupně aktualizujeme.
INFORMACE K ROZVRHŮM
Kdy budou k dispozici rozvrhy?
Většinou to bývá začátkem září.
DATUM BUDE VČAS ZVEŘEJNĚNO.
Informace o rozvrzích najdete v Intraportálu VUT –> STUDIS –> Individuální rozvrh.
Jak si zaregistruji rozvrh?
V záložce Rozvrhy v Intraportálu VUT budou září 2023 zveřejněny rozvrhy studijních skupin, ty si zde můžeš prohlédnout. Před registrací rozvrhů se v menu objeví záložka “Volba studijní skupiny”, kde si v září 2023 zvolíš vybranou studijní skupinu. Máš tedy možnost si zvolit studijní skupinu, kterou chceš, ale pozor, bude záležet na čase. Všichni si rozvrhy registrujeme ve stejný čas.
Volím si studijní skupinu?
Studijní skupina ti bude přidělena podle rozvrhu, který si při registraci v Intraportálu VUT vybereš. Přístup bude otevřen od v září 2023.
Chtěl bych si zapsat nějaký předmět z vyššího ročníku, jak to udělat?
Navštiv Studijní oddělení a vyplň žádost o zapsání předmětu do zápisového listu. Ne vždy to však lze.
Rozhodl jsem se na začátku semestru, že nechci absolvovat některý z předmětů, který mám v zápisovém listu, co mám dělat, aby mi nepropadl celý předmět a nemusel bych ho opakovat?
Během prvních dvou týdnů semestru lze provádět úpravy v rozvrhových jednotkách. Je nutné, abys zašel na Studijní oddělení ke své studijní reference a vyplnil s ní žádost.
Najdu někde seznam volitelných předmětů?
Ano, na stránkách fakulty ZDE.
Kdy probíhá registrace volitelných předmětů?
Datum bude včas upřesněno.
Je možnost se zapsat do kurzu autocadu?
Ano, jde o volitelný předmět, který si můžeš přihlásit ve volném přihlašování během září.
KREDITY
Kolik kreditů musím mít pro pokračování ve studiu?
Není určen minimální počet získaných kreditů nutných pro pokračování ve studiu po zimním semestru. V každém roce studia musí studenti v prezenční formě studia Fakulty stavební získat alespoň 30 kreditů (nezapočítávají se kredity z uznaných předmětů, pouze kredity v akademickém roce vykonané). Studenti kombinované formy musí získat alespoň 20 (opět se jedná pouze o kredity v akademickém roce vykonané).
Současně platí, že povinný předmět, který jsi řádně nezakončil, si musíš zapsat znovu v dalším roce. Předmět lze znovu zapsat pouze jednou.
V každém akademickém roce je ve stanovených termínech kontrolováno, zda student získal v daném úseku studia počet kreditů v předepsané struktuře stanovené studijním plánem studijního programu, a zda úspěšně ukončil opakované předměty, jejichž absolvování je pro daný studijní program povinné. Pokud tyto podmínku nesplní, je mu studium ukončeno.
Ve výjimečných a odůvodněných případech, zejména z důvodů zdravotních, může děkan studentovi na jeho písemnou žádost, splnění některé z podmínek stanovených pro pokračování ve studiu prominout. Žádost se podává na Studijní oddělení.
Kde najdu kolik mám již splněno kreditů za své studium?
Intraportál VUT –> STUDIS –> Elektronický index
Zde si dej pozor na kredity za uznané předměty, nezapočítávají se do kreditů potřebných k postupu do dalšího roku studia.
Co mám dělat, když nemám dost kreditů pro postup do dalšího ročníku?
Podáš si zápisový list, na který brzo dostaneš odpověď ze Studijního oddělení, že Tvé podmínky nevyhovují pro postup do dalšího ročníku, takže musíš podat odvolání. V odvolání se musí objevit důvod (ideálně přidat i podklady, např. lékařskou zprávu), proč jsi nesplnil předměty, které jsou povinné. Následně vedení zhodnotí, jestli jsou tvé důvody oprávněné a buď tě nechají předměty opakovat, anebo tvou žádost zamítnou.
ZÁPOČTY A ZKOUŠKY
Kde přihlásit termín zkoušky?
Intraportál VUT -> STUDIS-> Registrace termínů
Co když nemůžu na zkoušku přijít, jak dlouho před termínem, ji můžu zrušit?
Zkoušku si můžeš odhlásit nejpozději 24 hodin předem, anebo záleží na osobní domluvě s vyučujícím, u kterého máš absolvovat zkoušku.
Kolik termínů na zkoušky musí vyučující vypsat?
Vyučující musí vypsat tolik termínů zkoušek, aby celková kapacita pokryla 1,5 násobek počtu studentů, které vyučuje.
Když opakuji předmět, ale mám uznaný zápočet z minulého roku, musím chodit na přednášky a cvika?
Pokud v daném akademickém roce po splnění zápočtu nesplníš zkoušku, tak si musíš celý předmět zapsat v dalším akademickém roce znovu. Opakovat musíš tedy jak zápočet, tak zkoušku.
Co mám dělat, když jsem nezvládl udělat nějaký předmět?
Při tvorbě zápisového listu do dalšího ročníku si můžeš zapsat předměty, které nemáš ještě splněné. Pozor, předmět si znovu zapsat musíš a musíš jej v daném roce již splnit, jinak hrozí vyloučení ze studia.
Předměty nelze absolvovat v jakémkoliv semestru. Pokud je předmět vyučován v zimním semestru, můžeš jej tedy absolvovat pouze v zimním. Pokud je předmět vyučován v letním semestru, lze jej absolvovat jen v letním semestru.
Je možné opakovat deskriptivní geometrii s jiným učitelem?
Teoreticky ano, ale bohužel to vždy nejde. U dalších předmětů je to obdobné. Záleží na ústavech a na tom, jak ti budou vyhovovat možnosti během volného přihlašování.
CIZÍ JAZYKY
Chtěl bych si zapsat nějaký cizí jazyk, jak to udělat?
Napiš email s informacemi své studijní referentce nebo zajdi osobně na Studijní oddělení a vyplň žádost o zapsání předmětu do zápisového listu.
Kdy se zapisuje angličtina?
Zkoušku z anglického jazyka si můžeš zapsat kdykoliv během semestru tím, že podáš žádost na Studijní oddělení a nemusíš ani absolvovat cvičení. Absolvování cvičení má však výhodu v podobě připsaných bodů ke zkoušce. Přihlášku do cvičení vyřešíš opět podáním žádosti na Studijním oddělení.
Co když mám mezinárodně uznaný certifikát o zkoušce z angličtiny?
Na Studijním oddělení zažádáš o uznání zkoušek z anglického jazyka. Během bakalářského studia jsou studenti povinni splnit zkoušku z angličtiny na úrovni B1 mírně nižší a během magisterského studia na úrovni B1.
Magisterskou zkoušku z angličtiny lze splnit jako první a bakalářská zkouška ti bude automatický uznána. Stačí opět podat žádost na Studijním oddělení a během zkouškového období se zapsat ke zkoušce.
KOLEJE
Kde zjistím termín nástupu na koleje?
Intraportál VUT -> Ubytování a stravování -> Ubytování -> Přehled ubytování
Tam naleznete všechny důležité informace. Letošní nástup na koleje začíná v září 2023 (DATUM BUDE VČAS UPŘESNĚNO) a od tohoto data se tam můžete nastěhovat. Pro více informací sledujte stránky Kolejí a menz VUT nebo kontaktujte vedení (http://www.kam.vutbr.cz/).
SPORT NA VUT
Jak je to se sporty na fakultě?
Všechny informace nalezneš na stránkách Centra sportovních aktivit VUT.
DALŠÍ INFORMACE
Můžeme si zažádat o elektronické potvrzení o studiu?
Ano, ve STUDISu v záložce Potvrzení o studiu.
O kolik semestrů můžu bezplatně prodloužit studium?
Studium lze bezplatně prodloužit o 1 rok. Pozor, sčítají se studia i neúspěšná studia a to i na jiných fakultách.
Jak můžu ukončit studium?
Intraportál VUT -> Studis -> Výstupní list studenta.
Ten vyplň, vytiskni a odnes na Studijní oddělení, nebo zajdi rovnou na Studijní oddělení a tam vyplň žádost o ukončení studia.
Nejlépe uděláš, když kontaktuješ svou studijní referentku.
Nenašel jsi odpovědi na své otázky? Neváhej nás kontaktovat na našem Instagramu nebo Facebooku a my informace vzápětí doplníme.